BİLGİ : " Terleme, kalpte ek strese neden olur "

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi,

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen;

" Aşırı sıcaklar vücudu stress altına alarak, sıcak çarpmasına sebep olur.

" 6 madde de kalbi korumanın yolları "

Sıcak havalarda kalp daha çok çalışır

Sıcak havalarda vücut ısısını sabit yani ‘daha serin’ tutabilmek için cilt yüzeyindeki damarlar gevşediğinde kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Bu durum aslında insanı sıcak çarpmalarına karşı korur, Bilinen kalp hastalığınız varsa veya obezite, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi çoklu kalp hastalığı riskiniz varsa bu adaptasyon istenilen hızda gelişemeyebilir. Vücudu stress altına girerek, halk arasında sıcak çarpmasına denilen durum yaşanır.

Terleme, kalpte ek strese neden olur

Vücudun aşırı ısınmaya verdiği doğal tepki olan terleme, kalp hastalığı olan kişiler için risklidir. Bu yolla sadece su değil, gerekli minerallerde vücuttan atılarak, kalpte ek strese neden olur.Ayrıca, insanların kalp hastalığı için aldıkları bazı ilaçlar başta diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar), vücuttaki sıvıyı uzaklaştırır ve risk faktörünü daha da artırır,bunlar kalp yetersizliğinin köşe taşı ilaçlarıdır ve hipertansiyon ilaçlarının pek çoğunda kombinasyon tedavi olarak kullanılır.Ayrıca ACE inhibitörleri, beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi diğer bazı yaygın kalp ilaçları da vücudun ısıya tepki verme şeklini değiştirir.

Kalp ilaçlarını almaya devam edin ancak bol su içemeyi ihmal etmeyin

Bu tip ilaçları kullananlar sıcak havalarda ekstra dikkat etmeleri gerekir. Kalp hastaları, yaz aylarında ilaçlarını reçete edildiği şekilde almaya devam etmeli. Ancak vücudun ısı dengesini sağlamak için her zaman içtiklerinden daha fazla su tüketmemeliler.Ayrıca kalp ilaçlarının sıcak ve nem oranı yüksek hava koşullarında kullanımlarının değişip değişmeyeceği hususunda mutlaka bir kardiyoloğa danışılması önerilir.

Sıcaklığın 1 C yükselmesi, kalp ölüm oranlarını %3.1 oranında artırdı.

Yakın zamanda İngiltere’de 40 bini aşkın kişinin takip edildiği bir araştırmaya göre, gece sıcaklığının 1 C derece bile yükselmesinin 60-64 yaş aralığındaki erkeklerde kalp ölümlerini %3.1 artışa neden olduğunun bilgisi var.İngiltere gibi orta enlemde yer alan ülkelerde, gündüz sıcaklığının yanı sıra gece sıcaklığın 25 derecenin altına düşmemesi, kalbe bağlı ölümlerin artmasına katkıda bulunuyor. Bu ülkelerin sıcak havalar için hazırlıklı olmaması, klimanın da daha az kullanılmasının etkili olduğu düşünülüyor.

İstanbul gibi kalabalık ve hava kirliğinin olduğu şehirlerde sıcaklık daha tehlikeli

ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde yapılan bir başka çalışmaya göre ise sıcak havanın özellikle hava kirliliğinin olduğu kalabalık şehirlerde daha ölümcül seviyelere ulaştığına dikkat çekerim. Buna göre havadaki partikül sayısı ve sıcaklığın birlikte artmasının kalbe bağlı ölümleri %30 oranında artırdığı tespit edildi. 75 yaş üstünün riski daha fazla olduğu bildirildi. Bu nedenle İstanbul gibi yoğun nüfuslu şehirlerde, sıcak havalarda korunmak çok daha önemli.

6 maddede sıcaklarda kalbinizi korumanın yolları

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi riskleri olan kişiler, sıcak ve güneşli günlerde dikkat etmeleri gerekenleri 6 madde de özetleyelim.

1-Ağır egzersizlere katılmayı planlıyorsanız ve buna alışkın değilseniz veya yeni bir spora başlıyorsanız, kapsamlı bir kontrol için doktorunuzdan randevu alın ve onayını alın.

2-Sıcak veya nemli havalarda dışarıda veya klimasız iç mekanlardayken bol su için. Bu, minimum sekiz bardak su anlamına gelir. Egzersiz yapıyorsanız veya aktif bir şey yapıyorsanız daha fazlasını tüketmelisiniz. 75 yaş üstü kişilerde özellikle susuzluk hissi azalması nedeniyle su içilmesi yakınları tarafından takip edilmelidir. Ayrıca demans hastaları da sıvı takibi yapamayacakları için susuzluk riski altında, benzer şekilde sıvı alımı takip edilmelidir.

3-Günün en sıcak saatlerinde (10:00 – 16:00) doğrudan güneşe çıkmaktan kaçının, bu cilt kanserini önleme açısından da önemlidir.

4- Evde istirahat edilmeli ve pamuklu gevşek, hafif kıyafetler giyilmeli, sentetik kumaşlardan uzak durun. Gündüz güneş alan odalarınızda cam ve perdeleri kapaklı tutun.

5- Kızartma, yağlı ve hamurişi gibi sindirimi zor gıdalardan uzak durulmalı. Salata, taze sebze ve meyve gibi su kaynağı yüksek gıdalar tercih edilmeli. Yemek pişirmek için uzun süre ocak veya fırın karşısında kalmayın.

6- Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, kalp yetersizliği olanlar, 2’den fazla tansiyon ilacı kullanan hastalar ve kronik böbrek yetersizliği olanların aşırı ısınmadan, su ve mineral kayıplarından özellikle korunmaları gerekmektedir. Bu hastaların aşırı sıvı ve mineral kayıpları, ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabilmektedir."