HABER : " ŞEBİNKARAHİSAR'DA MADEN ATIK HAVUZU PATLADI " "

MADEN ATIK HAVUZU PATLADI

 Şebinkarahisar'da maden atıklarının boşaltıldığı atık havuzu patladı. Patlamayla birlikte tesisin çevresinde bulunan dereye karışan atıklar, derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajı'na ulaştı.

Derelere boşalan ve zehirli olduğu ileri sürülen atıklar

Kılıçkaya Barajına kadar ulaştı.

ŞEBİNKARAHİSAR YEDİKARDEŞ KÖYÜ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ADINA  YAPILAN AÇIKLAMA İLE KAMUOYU BİLGİLENDİRİLDİ


" Saygıdeğer Takipçilerimiz,
Memleketimiz ,Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi, Yedikardeş Köyümüzün hemen yakınında ve doğa harikası Çağlayan Şelalesinin hemen altında bulunan Nesko Madencilik AŞ ye ait , maden işlemede kullanılan siyanürle oluşan zehirli atıkların depolandığı flatasyon tesislerinde dün gece , zehirli atıkların depolandığı havuzların tamamı patlamış ve depolanan tüm zehirli atıklar , tesisin hemen altında bulunan dereye kontrolsüz bir şekilde sel oluşturarak akmıştır.

Bu atıkların tamamı derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajımıza karışmış durumdadır.

Bu konuda geçmişten bugüne kadar yöre halkı , sivil toplum kuruluşları ve tüm çevre bilincine sahip olan duyarlı insanlarımız tarafından yapılan sözlü ve yazılı uyarılar, tüm yazılı başvuruların dikkate alınmaması sonucu bu çevre felaketine sebebiyet verilmiştir.

Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine riayet etmeden yapılan kontrolsüz madencilik ve kontrolsüz cevher işleme ve kontrolsüz , bilinçsiz depolama sonucu bu felaketin geleceği açıkça ortada olduğu halde görevli , yetkili ve sorumlular gereğini yapmadıkları için bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve topraklarımız, bitki örtümüz ve sularımız zehirlenmiştir.

Bu elim ve kabul edilemez sonuca sebebiyet verenleri kamu oyu önünde hesap vermeye davet ediyor ve haklarında gerekli yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Sadece ilçemizdeki madenlerin işlenmesinden oluşan atıkların değil, Giresun’un diğer ilçelerindeki madenlerin atıklarının da taşınarak depolandığı bu tesislerin patlamaya hazır bir bomca haline geldiği açıkça ortadayken biyük bir hısrla ve vahşice yapılan bu depolamaya göz yumanlar bölgede bu felaketten etkilenen tüm canlıların vebalini taşıyacaklardır.

Yapılan hukuka aykırı ve suç teşkil eden eylemler sonucu doğan çevre felaketi nedeniyle buna sebebiyet verenleri kınıyor ve bir sivil toplum kuruluşu olarak geçmişte sorumluluklarını yerine getirmeyenleri göreve davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

ŞEBİNKARAHİSAR YEDİKARDEŞ KÖYÜ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ADINA"

HABER : YENİ ŞEBİNKARAHİSAR GAZETESİ

VİDEO : ŞEBİN GÜNDEM

*  *  *  *  *

AkParti Şebinkarahisar İlçe Başkanı Nejat Okuyar;

"Çevre Şehircilik Bakanlığından daire başkanı düzeyinde yetkililer yarın Şebinkarahisar'da olacaklar ve olay tüm boyutları ile değerlendirilecek ve kamuoyuna objektif bir şekilde gerekli açıklama yapılacaktır." dedi..

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı;
"İlçemizde Yıldızlar Holding’e ait Nesko Maden’in atık havuzunda meydana gelen sızıntı sonucu Çevre Şehircilik Bakanlığı ÇED uzmanlarının incelemeleri sürüyor. Raporun hazırlanmasının ardından kamuoyunu bilgilendireceğiz." dedi..

Giresun Valiliği'nden Basın Açıklaması:

"Şebinkarahisar İlçesinde Bir Maden İşletmesindeki Atık Havuzunda Meydana Gelen Yıkılma nedeniyle Giresun Valiliği kararı ile firmanın faaliyetleri 2872 sayılı Çevre Kanununun 15. Maddesi gereğince süresiz olarak durdurulmuştur."