wHABER: " ŞEBİNKARAHİSARLILARLA, JAPONLARIN DOSTLUĞU "

 ŞEBİNKARAHİSARLILARLA, JAPONLARIN DOSTLUĞU

" Bir zamanlar haberdiler..."

Tarih : 28 Eylül 2010

2010 TÜRKİYE' ''JAPON FESTİVALİNDE'' ŞEBİNKARAHİSARLI HEMŞERİMİZİN HALİS DURAN GÖSTERİSİ İLE FESTİVALE DAMGA VURDU.

AİKİDO Hocası Halis Duran ekibi ile gösteri yaptı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Gerçekleştirilen Japon Festivalinde, Japonya'ya özgü çeşitli kültür, sanat ve müzik gösterileriyle Japon Kültürü'nü tanıtma ve dostluk ilişkilerini geliştirme amacıyla gösteriler düzenlendi. Japon sahne sanatçıları, spor gösterileri, atölye çalışmaları ve çeşitli kültürel alanlarda çok geniş bir yelpazede Japon kültürünün eşsiz örneklerinin sundular.

Sahne Gösterileri arasında yer alan Aikido'yu hemşerimiz 4. Dan Halis Duran Hoca,ekibi ile seyircilere muhteşem bir gösteri sundular. Artık aynı anda birlikte el ele kavgasız gürültüsüz, kaliteli, saygılı bir şekilde tüm Aikido camiası Türkiye'de olduğu gibi dünya statüsünde bir yere taşıyacağız diyen Halis Hoca,Şebinmedya aracılığı ile kendini ve Aikidoyu tanıttı.

HALİS DURAN; Şebinkarahisar'ın Hacı Ömer köyünden Hasan Şeker rahmetli dedemdir onun torunuyum. Dayılarım Sabahattin Şeker imamlık yaptı emeklidir kendisi muhtar Murat dayım var. İlyas Şekerin yeğeniyim. Burada profesyonel olarak yapıyoruz müsabık olmayan bir spor dalı Türkiye Wushu federasyonu adı altında yani şua an ki kungfunun modernleştirilmiş halidir.

Uzak doğu sporlarına giriyor Çin menşelidir. Müsabık olmadığımız için bu federasyon altındayız. Uluslararası etkinliklere bizim büyük hocalarımız katılıyor. Türkiye'ye yeni geldi bu spor Avrupa'da daha etkin son 5 senedir bizlerin katkılarıyla çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Spora karşı bağlayıcı olmaları gerekiyor yöre insanının gençleri teşvik etmeleri gerekiyor, başka illerden değil de bizim insanımızın bizlerin yanında olmalarını istiyoruz, her yaş grubuna veriyoruz Aikido 3 bölümden oluşuyor. 1.bölüm pasif kısımdır felsefe bölümüdür.2 bölüm kendini savunmadır 3. hobi olarak spor olarak yapıyorsunuz. Kimi arkadaşımız stres atmak amacıyla, kimi arkadaşımız buradan kapıdan dışarı çıktığımızda ailemizin yanımızda bize saldırı olduğunda en azından kendimizi koruyalım diyorlar. Bütün dövüş sporlarının temelinde bu vardır. Bizim büyük hocamız var, insan önce kendisini yenecek der; insan önce kendi egosunu yenecek minder topluyoruz bezle minderleri temizliyoruz kişinin egosunu yeniyoruz ruhunu terbiye ediyor daha mutlu daha sevgi içinde daha sağlıklı bir şekilde dünyaya bakmasını sağlıyor. Herkes eşittir. Herkes minderde eşittir bizim için.

Şebinkarahisar'a gidiyorum geçen yıl gittim anneannem hala Hacı Ömer köyündedir. Yeğenim devlet hastanesinde çalışıyor, sağlıkçı Ali eniştemiz olur eş dost, akraba çok bizim orada bağımız hiç kesilmemiştir, bütün hemşerilerime selam ve saygılarımla, dedi.

ŞEBİNMEDYA-saditoygar