BİLGİLENDİRME : " IRMAĞIMIZ KURUMASIN YEŞİLİMİZ SOLMASIN "

Tamzara mahallesi Derneği bu kampanyayı başlattı

 " IRMAĞIMIZ KURUMASIN YEŞİLİMİZ SOLMASIN "

" Binlerce yıllık tarihiyle değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kültürüyle, tarihi dokusuyla, doğasıyla, özellikle solunum yolları hastalığının ilacı sayılan havasıyla, türküleri ile konu olmuş ırmağıyla, üzümüyle ceviziyle daha birçok meyvesiyle “PARLAK ŞAFAK” anlamına gelen ismiyle adeta cennetten bir köşe TAMZARA.

Mahallemizin acil su ihtiyacına rağmen mahallemizden geçen ırmağın başka bir yere borular kanalıyla nakledilmek istenmesi bizleri ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir.

Projenin hayata geçmesi durumunda ciddi kuraklık riskinin baş göstermesi ve bununla birlikte doğal yapının, ekolojik dengenin bozulması kaçınılmazdır. Arıtma yoluyla ırmağa bağlanan kanalizasyon sistemi işlevini yitireceğinden çok ciddi halk ve çevre sağlığı problemleri de yaşanacaktır. Irmağın suyu bir başka yere nakledilirken ırmak yatağına bir miktar “can suyu” verilecek olması söz konusu tehlikeleri maalesef engelleyemeyecektir. Zira , doğadaki olumsuz gelişmeler neticesinde ırmak suyu yok denecek kadar azalmıştır.

Bahsedilen “can suyu” ırmağın tamamen kurumasını engelleyemeyecektir.

Mahallede yaşayan nüfusun her geçen yıl çoğalması ve üretime yönelik çalışmalarda ciddi bir artış meydana gelmesi, bu amaçla S.S Tamzara Kadın Girişimi ve İşletme kooperatifi gibi kuruluşların yöre halkını üretime yönlendirerek atıl durumda olan bahçe ve arazilerin de kullanılmaya başlanması sonucunda su ihtiyacı mahallemiz için daha da hayati bir önem arz etmeye başlamıştır.

Şebinkarahisar ilçesine beş kilometre uzakta bulunan mahallemizin sakinleri, Tamzara Mahallesi Muhtarlığı ve Tamzara Mahallesi Derneği olarak çevre bilimcilerle ve konuyla ilgili uzmanlarla yaptığımız görüşmeler maalesef endişelerimizi doğrular niteliktedir.

Küresel ısınmadan etkilenmesinin yanı sıra yüzyıllardır doğal mecrasında akan ırmağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olan TAMZARA nın yeşilinin solmaması, ekolojik dengenin ve doğal yaşamın bozulmaması için sesimizi daha fazla duyurmak üzere

desteklerinizi bekliyoruz.

Tamzara Mahallesi Derneği"

 BU KAMPANYAYI İMZALAMAK İÇİN