MT : " ŞEBİNKARAHİSAR VE RAFTİNG SPORU "

Mahmut Tonbul'un Kaleminden;

" ŞEBİNKARAHİSAR VE RAFTİNG SPORU "

 

" Yazın Şebinkarahisar'da öksürük kayasından yamaç paraşütü ile uçmak istediğimde bana çevremdeki tanıdıklarımın tepkisi şu oldu.

"Sen deli misin? "

Durun o zaman yöresel şivemiz ile yazayım ki daha güzel anlaşılsın.

"La sen delü müsün? "

"Ahıllı adam işi değil o."

"Bırah boşver."

demek oldu. Delü müyüm bilmem ama 'memleket delüsü' olduğum doğru. Biraz gözü karalık var ruhumda. Ama bu işler tek delü ile olmuyor. Bana bir kaç tane daha delü lazım.

Ses verin hele. Var mısınız???

Yaptığım araştırmaya göre ırmağımız rafting sporu için çok uygun. Tamzara Irmağı ya da Kelkit Irmağı güzergâhlarında yaklaşık 40 km uzunluğunda bir parkur alanı mevcut.

Kelkit Irmağı için Turpçular köprüsünden başlayıp, Direktaşı, Arzuman köprüsü, Cebeci Köprüsü, Çay köprüsü, Karaağaç köprüsü güzergahı Kılıçkaya Barajına kadar elverişli.( 30 km.)

Tamzara Irmağı için Asarcık, Şaplıca sapağından başlayarak Avutmuş güzergahından iki ırmağın birleşim yerine kadar olan kısım elverişli (15 km.)

Rafting botlarla yapılan bir spordur. İçinde bulunulan botu devirmeden kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Zorluk seviyesi 1 ile 6 arasında derecelendirilir. 1.derece en kolay parkuru, 6. derece en zor parkuru tanımlar, 4,6,8,10 kişilik ekipler oluşturularak yapılır.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüz tarafından mahalleler arası turnuvalar düzenlenebilir. Gençlerimiz için bir sosyal alan daha yaratmış oluruz. Ve hatta o yarışmalarda Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı, siyasi parti başkanlarımızı, muhtarlarımızı, dernek yöneticilerimizi yarışırken görmeyi hayal ediyorum...

Çok hoş olmaz mı?

Şehrimiz güzel bir ambiyansa tanık olmaz mı?

Bir spor etkinliği olarak birkaç gün sürecek bir çalışma, şehrin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması konusunda bize ciddi yol kat ettirecektir.

Sonrasında Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret YARDIMCI ile iletişime geçerek bahar aylarında bir hafta sürecek rafting yarışlarının ilçemizde yapılmasını talep etmeliyiz. Mümkünse bunu geleneksek hale getirmek için çokça çaba sarf etmeliyiz. Yüzlerce sporcuyu şehrimizde misafir ederek turizm fitilini hep birlikte ateşlemeliyiz.

Ben memleketimizde faaliyet gösteren Toprağın Çocukları Derneği (TOÇDER) Başkan Yardımcı olarak federasyon başkanına sosyal medya aracılığı ile bir mesaj gönderdim. Olumlu, bir dönüş aldım. Federasyon başkanı Şebinkarahisar'ı çok, iyi bildiğini söyledi. Hareketli ve güzel bir şehir. İlerleyen zamanlarda neden olmasın bölge müsait dedi.

Bu ilk irtibat ile sağlanan frekans bir yeşil ışık sinyali oldu. Şehrimizin tanınmasında bizim için hedefe ulaşmakta önemli bir etken olacağını düşünüyorum.

Kaymakamlık, Belediye ve siyasilerimizin bu tür faaliyetlerle ilgili müracaatları ve davetlerinin daha da etkin olacağı kanaatindeyim. Bu sebepten Belediye Başkanlığı ve siyasilerimizle görüşerek hazırlamış olduğum resmi dilekçeyi belediye üst yazısıyla Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Türkiye Rafting Federasyonuna göndereceğiz. Ayrıca Kaymakamlığımızın “Şebinkarahisar için Bir Fikrim Var “ isimli projesi altında Sayın Kaymakamımıza da durum detaylı olarak yazıldı.Kaymakamlığımız arayarak tam destek vereceğini bildirdi.Sayın Kaymakamımız Taner BOLAT beye çok teşekkür ederim. Yine İlçe Spor Müdürümüz arayarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız dediler .Bu gelişmeler beni daha da umutlandırdı. Hayal etmekle başlar her şey. Biz hayalini kurduk bile...

Diyelim ki hi sonuç alamadık. Pes mi edeceğiz? Beni tanıyanlar bilir ki kafaya koyduğum şeyi yaparım. Bana 3-5 memleket delisi lazım. Eyice kürek çekebilecek. Verimli topraklarımız arasından akıp giden ırmağın kaderini değiştirecek. Cebeci köprüsü altından hızla geçip çayın düzlüğünde soluklanmaya var mısınız?

Ses verin hele...

22.06.2021

Mahmut Tonbul / Yeni Şebinkarahisar "