HŞO : " ŞEBİNKARAHİSAR DEPREME HAZIR MI? "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Hüseyin Şenel Odacı'nın Kaleminden;

" ŞEBİNKARAHİSAR DEPREME HAZIR MI? "

"Ülkemizin deprem gerçeği son olarak yaşadığımız Van depremi ile birlikte gündemimize bir kez daha girdi.

Her nedense depremle adeta kardeş olan ülkemizde, olaylara kadercilik anlayışı ile yaklaşıp gerekli tedbirleri bir türlü alamıyoruz. Yıllardır siyasilerin oy kaygıları ile cesur kararlar almayı ihmal etmeleri, yetkililerin ise yapılması gerekenleri sürekli ertelemeleri ve denetimleri aksatmaları depremin istenmeyen sonuçlarının ülkemizde çok daha fazla görülmesine neden olmaktadır. Ama biz sadece konutları yapanları öne çıkararak işin kolayına kaçıyor ve depremin tek suçlularının onlar olduğunu ilan ediyoruz.

Maalesef eskiden olduğu gibi günümüzde de büyük ve yıkıcı depremlerle karşılaşıyoruz. Bundan sonrada karşılaşmaya devam edeceğiz. Araştırmacılar "Türkiye bir deprem ülkesi, büyük bir deprem olduktan sonra uzun süre deprem olmuyorsa yedi şiddetinden daha büyük bir deprem olma olasılığı her zaman çok yüksektir. Bizimde bu depremlere hazırlıklı olmamız gerekir" diyorlar. Ayrıca bu hazırlıkların sadece deprem sonrasında yapılacak yardımların bölgeye ulaştırılması olmadığını, esas olarak deprem öncesinde yapılacak çalışmalar olduğunu da ifade etmektedirler. Tüm bunlar ve artık büyük şehirlerimizde önlem olarak kentsel dönüşümler konuşulurken geçmişte Şebinkarahisar'da yaşanan depremler aklıma geliyor. Şebinkarahisar'da önemli sayıda insanımızı kaybettiğimiz Erzincan depreminden bu güne kadar 72 yıl geçti. 28 Aralık 1939 yılındaki bu deprem, merkez üssü Şebinkarahisar'a 124 km mesafede olmasına rağmen ilçemizde önemli derecede yıkıma neden olmuştur. Bölgede 1451 kişi hayatını kaybetmiş, şehirdeki binaların %90'ı oturulamayacak duruma gelmiştir. Olası bir depremin şiddetini ve üstelik Şebinkarahisar'ın heyelan bölgesinde olmasını da birlikte değerlendirdiğimizde olacak bir depremin ilçemizde ortaya çıkaracağı sonuçları düşünmek bile istemiyorum.

Doğal olarak bu durumda hemen aklımıza "Şebinkarahisar depreme hazır mı?" sorusu geliyor. Van depremi ile birlikte siyasi irade tarafından "oy kaybedeceğimizi bilsek bile bu konuyu mutlaka halledeceğiz" diyerek bazı projeleri ortaya koymaları, Şebinkarahisarlı yöneticilerimizi de olası bir depremden en az hasarla çıkmak için yapılması gerekenler hakkında cesaretlendirmelidir. Deprem olmadan Şebinkarahisar da kentsel dönüşüm projelerinden kendi payına düşeni almalıdır. Bunun için heyelan ve deprem bölgesinde olan şehrimizde bundan sonra yapılacak binaların sağlam zeminlerde kurulması sağlanmalıdır. Eski yerleşim alanlarındaki binaların bir an evvel depreme dayanıklı hale getirilmesi için vatandaşların yapacağı çalışmalara destek verilmelidir. Özet olarak Şebinkarahisar'da deprem olduktan sonra değil deprem öncesinde tedbir almak için gerekli çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır.

09 Kasım 2011

Hüseyin Şenel Odacı

www.sebinmedya.com

Yazarı"