G.G : " HİZMETLERE HIZ VERİLMELİ...."

GÜVEN GÜRBÜZ'ÜN KALEMİNDEN

" HİZMETLERE HIZ VERİLMELİ...."

" Şebinkarahisar'ın bayındırlaşması yolunda hızlı adımlar atılmaya çalışılsa da, her nereden, hangi kaynaktansa, zaman, zaman yavaşlatılmaya çalışılıyor hissi mevcut. Burada STK larında bir adım önde gitmesi gerekiyor.Yerel yöneticilerin Başkent Ankara'da ki ziyaretleri ile yol katedilmeye, sözler alınmaya, destekler artırılmaya çalışılsa da sürecin daha da hızlı yürüyememesi manidar. Giresun' a bağlı olmasının sürece etkiside tartışılır. Vilayet olsaydı bu süreçlerin daha hızlı aşılacağı da düşünülmez değil.

Yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması ve Büyükşehirlerin artırılması yönünde çalışmaların ise 2023 seçimleri öncesi gündeme gelmesi ve bir çok ilçenin Vilayetlik taleblerinin de değerlemeye alınması umut ediliyor.

Şebinkarahisar'da ki göçün önlenmesine ilişkin, yerinde istihdama dönük projelerin öne çıkarılması, nüfusa katkı adına, konutlaşmanın önünü açılarak, büyükşehirlerden, en azından emeklilerin memleketlerine dönüşlerinin önünün açılması da, alternatif çözümler arasında yer alabileceği göz ardı edilmemelidir.

Kaymakam Bolat'ın halkın sorunlarına karşı ilgisiz kalmadığı , ziyareti teşviklerle aktif çalışmalarda bulunduğu gözlerden kaçmazken, başta Köydes projeleri olmak üzere yatırımların aktif hale gelmesi, süreceliği ve yeni devlet projelerininde hayata geçirilmesi yönünde, yerel yöneticilerin de Başkent turları elbetteki biliniyor.

Hizmet almak için yerinde saymak yerine, koşturmak elbetteki çözüme giden yolda bir ivme kazandıracağı unutulmamalı.

Metropollerde yer alan belediyelerle olan işbirlikçi yaklaşımlar , bölgenin kalkınması adına, siyasi ayrımcılık gözetmeksizin, bir araya gelerek işbirliğinin artırılması da büyük önem arz ediyor.

Sarıyer Belediye Başkanı, Şebinkarahisarlı Şükrü başkanın bu konuda yaptığı bir açıklama da dikkate alınmalıdır.

Şükrü Başkan, her yerde ısrarla değindiği gibi ; Şebinkarahisar’ın bölge ilçeleri ile birlikte Kelkit Vadisi’nin ipek yolu üzerinde önemli bir cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, bölgeye özgün, sağlıklı ve doğru projelerin seçilmesi gerektiğini belirtip,

“İstanbul’da Belediye başkanlığı yapan bir hemşeriniz olarak ‘Bölgesel Kalkınma’ için her türlü diyaloğa hazırım” dediğini hatırlayalım.

Şebinkarahisar'da yeni yeni işletmelerin açılması,elbetteki ekonomiye katkı anlamında gurur verici, ancak buradan dışa açılım, imalat sektörü oluşumu ile halkın desteği, STK'ların girişimleri de gerek. Metropollerle iletişim, ticari ağ, online alışverişler,verimlik, istihdama katkı vs..Elbirliği ile geliştirilmesi mümkün olan konular.

Milletvekili Kadir Aydın'ın da açıklamalarını dikkate almak lazım. Atılan her adımın, her müsbet düşüncenin, arkasında durarak, teşvikçi ve destekçi olmakta gerekir.

Aydın neler söylüyor;

"Yaklaşık 40 köyün ihtiyacını karşılayacak içme suyu göleti içinde ilgili birimlerin süreci hızlandırması konusunda mutabık kaldık. Sulu tarıma geçiş başta olmak üzere içme suyu çalışmaları, sulama göletleri ve taşkın koruma projelerinin hayata geçmesiyle birlikte Şebinkarahisar ilçemizin bambaşka bir hüviyete bürüneceğine inancımız tamdır. Son aylarda Şebinkarahisar’da ki köylerimizde yaşanan su probleminin çözümü için atılması gereken adımları görüştük. Şebinkarahisar’da yapımı devam eden 7 Sulama Göleti için ödenek taleplerimizi ilettik."

Cezaevi projesi, yapımı devam eden Şaplıca sulama göleti ve sulaması.

Taşhanlar Restorasyonu.

Yıl sonu açılışı yapılması beklenen Eğribel Tünelleri kamuoyunun takibinde.

Şebinkarahisar'da yapılacak Karavan Parkı ve Ağaçlandırma sahası ile ilgili kamu arazisi üzerinde incelemelerde bulunulması sevindirici.

Şebinkarahisar Kalesi restorasyonu ve yeni kütüphane binası yapımı gibi taleplerin iletilmesi önemli.

İlçeye yapılacak afet toplanma merkezi ve Karavan parkı ile Kasım ayında yapılması planlanan Kültür Festivali ve Fotoğraf Yarışması'na ilişkin fikir alışverişleri müsbet adımlar.

Birogul Mahallesinde bulunan mahalleyi İkiogul, Avutmuş Tamzara mahalleleri ve köylerle baglayan 1 asira hizmet veren ve zamanla deforme olan Cebeci köprüsünün yeniden yapılıyor olması çok önemli.

STK temsilcilerin Şebinkarahisar'da daha aktif ve faal olması beklenir.

Bu konuda Şebder ve Şebinkarahisar İstanbul Vakfının da yerel yöneticilerle istişare içinde olması önemli.

Diğer yanda Sariyer Belediye Başkanı Şükrü Genç egitime çok çok önem verdigini belirterek, Sarıyer Belediyesi, Şebinkarahisar İstanbul Vakfı ve ŞEBDER işbirliği kapsamında eğitime destek verdiklerini açıklıyor.

Bunlar göz ardı edilmemesi gereken hususlar olarak ortaya çıkıyor.

En çok üzerinden durulan konulardan birisi de Eğribel Tüneli neden daha hala açılamadı.

Konuya ilişkin Milletvekili Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada bahsetti;

"Tünel içindeki kazı ve destekleme çalışmaları bitti. Şu anda betonlama yapılıyor. Giresun-Dereli Karayolu Projesi güzergahında ise çalışmalar hızlanmıştır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda inşa edilen 6 tünelden 4'ü trafiğe açıldı. 14 köprüden 13'ünün imalatı tamamlandı. Geriye kalan son köprünün ise yüzde 95'lik kısmı bu hafta tamamlanıyor. Bu güzergah inşallah yıl sonuna kadar bitirilmiş olacak. Tüm yatırımlar incelediğinde 2002-2020 yılları arasında ulaştırma ve altyapı alanında ilimize 7,8 milyar lira yatırım yapıldığı görülmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Şebinkarahisar'da olup bitenleri neler yapılıyor, yapılmıyor, neler gevşetilmiş, kim nerede, ne demiş, konuları elbetteki her yerde konuşulan konular. Bu konuları derli toplu değerlendirilmesi ve yorumlanması da önemli. Bu konuda basının da üzerine düşeni yaptığı bilinse de, yinede açıklamaların yerel  yöneticilerin basın açıklamaları ile duyurmasında yarar var. Keza kamuoyunu yanıltıcı eksik ve hatalı yorumlarında yapılmamasını sağlar.

Güzel haberlerle dolu Şebinkarahisar gündemlerine doğru mutlucakla kalın.

Güven Gürbüz

20 Haziran 2021 "