wHABER : " BU SESE KULAK VERİN!....."

BU SESE KULAK VERİN

SADİ TOYGAR'IN HABERİ ;

"Şükrü Genç; “Bölgesel kalkınma için her türlü diyaloğa hazırım”

Şebinkarahisarlı Sivil Toplum Kuruluşlar Temsilcileri ile Emirgan Korusu’nda buluşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kelkit Vadisi’nin ipek yolu üzerinde önemli bir cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, bölgeye özgün, sağlıklı ve doğru projelerin seçilmesi gerektiğini belirtip, “İstanbul’da Belediye başkanlığı yapan bir hemşehriniz olarak ‘Bölgesel kalkınma’ için her türlü diyaloğa hazırım” dedi.

Şükrü Genç; “Bölgesel kalkınma için her türlü diyaloğa hazırım”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Emirgan korusunda kahvaltılı toplantıda bir araya gelen İstanbul Şebinkarahisar Vakfı Onursal Başkanı Hayri Bakıcı, gazeteci Sadi Toygar, Ataşehir Giresunlular Dernek Başkanı Fatih Yelekoğlu, Alucra Dereçiftlik köyü Derneği Başkanı Ali Şekeroğlu ve Başkan Genç’in basın danışmanı Cengiz Kahraman ile Kelkit Vadisi bölgesi ile ilgili hem değerlendirmelerde bulundular hem de neler yapılması konusunda çözüm önerileri sundular.

Memleket ile ilgili duygularını dile getiren Başkan Genç, “memleket benim için sizler içinde hasret ve özlem, tarif edilmesi güç, anlatılması zor, yaşamayanın bilemeyeceği ama doğup büyüdüğü yerden ayrı kalan insanlar için büyük harflerle yazılan duygulardır. Memleket deyince, bir başka heyecana kapılır insan; bir başka bakar gözleri. Memleket deyince, hepimizin anlatmak isteyip de anlatamadıkları, beyaz kâğıda renkli kalemlerle yazmak isteyip de yazamadıklarıdır belki de. Memleket dışında yaşayanlar bu duyguları hep yaşıyor. Hasretliği zamanında büyüklerimiz çok daha zor şartlarda yaşadı. Vatan ve Memleket özlemi, anaya duyulan hasret ve özlem gibidir. Memleketin havası, güneşi, sokakları, hatırlandıkça insanın gözleri dolar, hüzün kaplar içimizi. Ama kavuşunca içi içine sığmaz, kabuğuna da sığmaz. Memleket sevdalısı biri olarak diyorum ki; memleketin dağını, taşını, havasını, suyunu insanlarını çok ama çok seviyorum. Çünkü bir başkadır benim memleketim. Onun için 10 Haziran Perşembe günü memlekete gidiyorum, ahirete intikal eden büyüklerimi ve Anne, babamın kabirlerini ziyaret ederek rahmetle yad edeceğim” dedi.

BÖLGEYİ ÇOK İYİ BİLİYORUM

Şükrü Başkan, her yerde ısrarla değindiği gibi Şebinkarahisar’ın bölge ilçeleri ile birlikte Kelkit Vadisi’nin ipek yolu üzerinde önemli bir cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, bölgeye özgün, sağlıklı ve doğru projelerin seçilmesi gerektiğini belirtip, “İstanbul’da Belediye başkanlığı yapan bir hemşeriniz olarak ‘Bölgesel Kalkınma’ için her türlü diyaloğa hazırım” dedi.

Başkan Genç, “Bizler yerel yönetimler olarak, bölgenin sorunları ve gündemi belli, gündemde öne çıkan konuları ele alarak bölgenin kalkınması için her daim dayanışma içinde olmamız gerekiyor. Hepimiz çok farklı siyasi partilerden olabiliriz. Kamu, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve hedef kitleler arasında ilişki, diyalog ve işbirliğini geliştirerek amaca ulaşabiliriz. Siyasi parti farklılığının bana göre yerel yönetimlerde farkı yoktur. Karşılıklı birlikteliği, diyalogu çok iyi yakalamamız gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları, Genel idareciler ve yerel idareciler ile geleceğe yönelik yerel yönetimler anlayışında birlikte hareket etmek istiyoruz.” dedi.

Bu diyaloğun bölgesel kalkınmada çok ciddi katkıları olacağını ifade eden Başkan Genç, “bu noktada Kelkit Vadisi Giresun tarafından bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ile Kelkit Vadisi Sivas tarafında bulunan Suşehri, Akıncılar, Koyulhisar ve Gölova ile yerel idareciler ile arasında bir köprü olmayı hedeflediklerini, esas amaçlarının bu birliktelik olduğunu siyasi parti farklılığının hiç bir önemi yoktur. Buraları çok iyi biliyorum ve bölge insanları ile görüşüyorum, çözümü siz bulun diyorlar” dedi.

ADIM ATMAYA HAZIRIZ

Önemli olan sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı yakalamaktır diyen Başkan Genç, “bölgede gerekli istihdam için tarım, hayvancılık, turizm ,eğitim, kültür ve ekonomik kalkınma özellikle de göçü tersine döndürme konusunda sosyal ve kültürel birliktelik için çabalar sarf edilmesidir. Biz buna hazırız, bizle birlikte hareket etmek isteyen Kelkit Vasinde bulunan ilçe Belediye Başkanları ile bu bölgesel ve yere kalkınma için adım atmaya hazırız. Tarihi Kentler Birliği yöneticisi olarak temsil anlamında buralarda toplantı düzenleyerek planlı, programlı bir yol haritası çizebiliriz. Fakat tek engel siyasi parti farklılığından dolayı kimse diyaloğa yanaşmıyor” dedi.

ÇÖZÜM; BİRLİK, BERABERLİKTEN GEÇER

Başkan Genç, “İnsanlarımızın ayrıştırılması yerine birlik ve beraberliğin ön planda tutularak, Kelkit Vadisi diye adlandırdığımız bölgenin temsil edilmesinin önemli olduğunu unutmamaları gerekir. Bunun alt yapısı ise birlik ve beraberlikten geçer, siyasi farklılıklar olabilir, önemli olan bölge insanının menfaatine bir şeyler yapılamasıdır. Birbirimizden korkmamak gerek, kısır çekişmeler, günübirlik yapılan çalışmalar, plansız uygulamalar sıkıntıları da beraber getireceğinden bölgemize hiçbir katkısı olmayacaktır. Ayrıca Şebinkarahisar ve Kelkit Vadisinde bulunan diğer ilçelerinde yöresel kalkınmayı göz ardı etmeden çalışmaları, bunun için birlik ve beraberlik içinde çalışmalarını önemsiyorum” dedi.

Program sonunda Şükrü Başkana Sadi Toygar tarafından memleket duygularını içeren özel yapım Kütahya Çinisi plaket takdim edildi

Ayrıca Alucra Dereçiftlik köyü Dernek Başkanı Ali Şekeroğlu ile Ataşehir Giresunlular Derneği Başkanı Fatih Yelekoğlu, günün anısına hediyelerini sundular.

SADİ TOYGAR"