MK : " ÇITAYI YÜKSELTELİM "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Metin Kömbe'nin kaleminden;

" ÇITAYI YÜKSELTELİM "

 

" Hangi partiden olurlarsa olsunlar,

Şebinkarahisar’ı yönetmeye talip olanları yürekten kutluyorum. Aday olmak, bir iddia ile yola çıkmak, her şeyden önce takdir edilecek medeni bir davranıştır. Ancak, Şebinkarahisar’ı yönetmeye talip olanların her konuda çıtayı yükseltmeleri gerekiyor.

Şebinkarahisarlılar olarak, yıllardır ihmal edildiğimiz için hep yakınıp duruyoruz. Sorunlarımız çok, ama çözümsüz de değiller. Tüm Şebinkarahisarlılar belediyemize sahip çıkarsak, sorunlarımız birer birer çözülür. ‘Belediyemize sahip çıkmak’ derken, bunu çok geniş anlamda söylüyorum. Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri, çok dürüst, yetenekli, becerikli ve çağdaş düşünceli insanlar olmalı. Kadınlarımız ve gençlerimiz de kentimizin yönetim organlarında yer almalı.

Şebinkarahisarlılar olarak birinci aşamadaki görevimiz, Şebinkarahisar Belediye Başkanlığına, Belediye Meclisi Üyeliklerine ve İl genel Meclisi Üyeliklerine, yukarıda belirttiğim nitelik ve şartlarda olan insanları seçmektir. Bunu layıkıyla yaptıktan sonra görevimiz bitmiyor. Belediyemizin önderliğinde tüm derneklerimiz, vakıflarımız bir araya gelerek bir platform oluşturmalı ve projeler üretmeli. Bu doğrultuda Belediyemize çok büyük iş düşüyor. Belediye Başkanımız ve meclis üyelerimiz, klasik belediyecilik görevlerini yapmakla yetinmemeli, ilçemizin ve yöremizin sorunlarını çözmek için önderlik etmeli. İlçemizin yetiştirdiği, çok çeşitli konularda uzmanlaşmış birikimli insanlarımız var.

Belediyemizin, derneklerimizin, vakıflarımızın ve diğer kuruluşlarımızın oluşturacağı platform bünyesinde, proje bazında danışma kurulları oluşturulmalı ve birikimli insanlarımız bu kurullarda yer almalı. Ama her şeyin başında önderlik geliyor. Şebinkarahisar Belediyesi önderlik edecek. Belediye Başkanı pasif olursa, ne önderlik yapılabilir, ne de proje üretilebilir. Günlük rutin belediyeciliği, biraz iyi, biraz kötü herkes yapar. Şebinkarahisar Belediye Başkanlığına talip olanların ufku çok geniş olmalı.

Şebinkarahisar, Safranbolu’yu ve Beypazarı’nı örnek almalı diye yıllardır yazıyorum, söylüyorum Bakın, Beypazarı’nı kısa bir sürede bir yıldız gibi parlatan Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’yı yönetmeye talip oldu. Beypazarı’nın tarihi dokusunun korunması sayesinde, turizm alanında kısa sürede çok büyük mesafe katedildi. Beypazarı’nın başarısı, Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sabırlı ve ısrarlı önderliği sayesinde oluşmuştur. Beypazarı’nın gelirinin artması için turizmi hedeflemişler, tüm Beypazarlılar el ele vererek kenetlenmişler ve bu hedef doğrultusunda gerekenleri harfiyen yaparak başarıya ulaşmışlardır.

Evet, başarılı örnekler ortada duruyor. Şebinkarahisar’ı yönetmeye talip olanlar kendilerini bir kez daha sorgulasınlar.

Öyle laf olsun diye ortaya çıkarak seçmeni meşgul etmesinler.

Çıtayı yükseltmek için gerçekçi projeleri olan, çağdaş düşünceli ve ufku geniş adaylar ortaya çıkarak yarışmalılar.

METİN KÖMBE

Tarih: 26-12-2008

www.sebinmedya.com yazarı "