MT : " ŞEBİNKARAHİSAR'A ARA GÜLER SANAT EVİ YAKIŞIR "

MAHMUT TONBUL'UN KALEMİNDEN

" ŞEBİNKARAHİSAR'A ARA GÜLER SANAT EVİ YAKIŞIR "

"Şebinkarahisar'ın Yaycı Köyünden İstanbul'a göç eden bir ailenin çocuğu. 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Film stüdyolarında çalıştı. Muhsin ERTUĞRUL'un tiyatro kurslarına devam etti. 1950 yıllarında gazeteciliğe başladı. Böylece bir fotoğraf üstadının kariyeri yavaş yavaş belirmeye başladı. Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısı arasına girdi. Fransa, Almanya, Amerika ve pek çok dünya ülkeleri müzelerinde fotoğrafları sergilendi. Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı. Ara GÜLER her zaman kendisini "foto muhabiri" olarak tanıttı.

2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü. 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülülleri başta olmak üzere bir çok ödüle aldı.

Dünyaca ünlü fotoğrafçı, değerli hemşehrimize baba topraklarında bir cadde ismi vererek sağlığında kendisini mutlu ettik. 2019 yılı sonlarında Toprağın Çocukları Derneği tarafından da Ara GÜLER Caddesine mavi servi fidanları dikilerek güzel bir görünüme kavuşturuldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Ara GÜLER' in memleketimize gelmesi ulusal ve yazılı basının ilgisini Şebinkarahisar üzerinde toplamıştı. Memleketine yaptığı bu ziyaret bizler için çok önemliydi. Şehrin isminin tüm ulusça duyulması taşları yerinden oynatacak bir hamleydi.

Maalesef ki 2018 yılında usta fotoğrafçıyı kaybettik. Bu büyünün bozulmasına izin vermeyelim. Kültür ve sanat camiası tarafından duyulan Şebinkarahisar isminin altını dolduralım. Her sene memleketimizde anma törenleri düzenleyelim. Yine her yıl memleketimizde ARA GÜLER adını taşıyan fotoğraf yarışmaları düzenleyelim. Bunu gelenek haline getirerek nesilden nesille aktaralım.

Şebinkarahisar Kalesi civarında bir konağı restore ederek "Ara GÜLER Sanat Evi" yapalım. Eminim ki kendisi yaşıyor olsaydı bu durumdan çok memnuniyet duyardı. Restore edilen bu konak kültürümüzün de aynası olurdu. Duvarlarında ise usta fotoğrafçının yüzlerce eseri ziyaret edilmek için fotoğraf tutkunlarını beklerdi. Düşünsenize çok güzel olmaz mıydı? Bu şehri ayakta tutacak temel taşlar kültür, sanat ve turizm. Yerel yöneticilerimiz, vakıflar, sivil toplum kuruluşları, dernekler bu konu üzerinde kafa yoralım. Biran önce hayata geçirmek için çaba sarf edelim.|

20.04.2021 Yeni Şebinkarahisar "