SKT : " EŞLE MUHABBET SAATİ OLUR MU? "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Seher Keçe Türker'in Kaleminden;

" EŞLE MUHABBET SAATİ OLUR MU? "

'Eş' kelimesinin sözlük anlamı; birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzeri. 'Çorabın öbür eşini yerden almak için sol ayağını uzatıyordun. - Ö. Seyfettin' İkişer kişilik gruplarla oynanan oyunlarda, ortak oynayan iki kişiden her birinin öbürüne göre durumu, arkadaş. 'Yakan top oynarken eşlerimizi seçtik. S. K. Türker' Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri. 'Erkek ayı eşini arıyordu.'

Bir de 'Karı kocadan her biri, hayat arkadaşı, refik, refika' diye tanımlanmış. Bu tanımın, diğer tanımlara tezat olduğu bir bakışta anlaşılıyor. Karı- koca, bir çift çorap gibi birbirinin eşi mi? Ya da okey oyununda ortaklık yaptığı eş gibi mi? İkisi de değil aslında. Erkek ve kadının, iki el gibi, iki çay bardağı, iki ayakkabı gibi eş olması imkânsızdır; dilimizde yanlış kullandığımız kelimelerden biridir. Karı koca eş değildir. Eş olmaları da istenmez. Eş olunsa tezatlık olmazdı.

Kelimelerin de ruhu vardır. 'Eşim' demekle 'karım, kocam ' demek aynı duyguyu ifade etmiyor. 'Karı koca' sözleri 'eş' kelimesinden daha fazlasını barındırıyor içinde. Kelimenin sözlük tanımında olduğu gibi hayvanların eşi olur. Eldivenin eşi olur. İnsanın eşi olmaz. Hayatlarını birleştirmeye karar verenler 'Eşim olma, karım ol ya da eşim olma, kocam ol,' derler; çünkü herkesin etrafında herhangi bir nedenle birçok eşi vardır.

Acaba bir ömre birlikte eşlik edilecek diye mi yâre 'eş' deniyor, bilinmez. Bu eşlik olsa olsa ev arkadaşlığı, maddi güç ortaklığı olur. İnsan sevdiğinden, yârinden daha fazlasını bekler. Gönlünün sığına bilir onu, muhabbet ister.

Bir kadınla sohbet ederken "benim koca adam öldü,' demişti. Başka biri benim koca adamım tarlaya gitti' demişti. 'Koca adamım' derken gözlerinin içi gülüyordu. 'Koca adam' lafının da ruhu var; çünkü 'koca' lafı; büyüklüğü, bilgeliği temsil ediyor. 'Koca' demek aynı zamanda dağ demektir. Bir dağ ne kadar yüce olursa olsun üstünde karı yoksa eksiktir, korumasızdır. 'Dağların yücesine kar yağar,' denir. İşte bunu için kadına 'kocanın karı' denmiş.

İsteriz ki nikâhlananlar, karı- koca olarak ilan edildiğinde; erkek yüce bir dağ, kadın da onun karı olabilmeği başarabilsin. Karı olmayan dağ üşür, ne kadar ulu olursa olsun bir yanı yarım görünür. Kadın kar gibi olmalı ak ve dağı örtmeli bir ömür, ısıtmalı, başında taşınan anlamı olmalı.

Sözün özü; ancak kadın, erkeğin eşi değil karı, erkek, kadının eşi değil dağı olarak birbirini tamamlar; bu işin başka da yolu yok görünüyor.

Bugün ve her zaman güneşin altın tozları sizleri bulutsuz gökyüzü ile kucaklasın.

13 Eylül 2014

Seher Keçe Türker

www.sebinmedya.com

Yazarı "