ST : " ŞEBİNKARAHİSAR GERÇEKTEN KABUĞUNU KIRIYOR MU..? "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Sadi Toygar'ın Kaleminden

" ŞEBİNKARAHİSAR GERÇEKTEN KABUĞUNU KIRIYOR MU..? "

" Dünya kenti İstanbul toplu ulaşımı üzerine yaptığım, Ulusal sektör haberleri ile ulaşım planlaması üzerine görüş ve düşüncelerini belirttiğim yazılar, Metropol kent İstanbul ulaşım sektöründe ilgi odağı olurken, fırsat buldukça haberlerini yazdığım Şebinkarahisar ve Kelkit Vadisi kalkınmasına yönelik çalışmalarım aralıksız devam ediyor. Son zamanlarda gereksiz yere yapılan yorumlar ve haberler, birlik, beraberliğe zarar vermek yerine, Şebinkarahisarlıların gurbette daha da kenetlenmesine yol açıyor. Bu açıdan yapılan yorumlar haklı veya haksız, yazdıkça sonunun olmayacağı dipsiz bir kuyuya benziyor. Herkes ben haklıyım dedikçe yazıyor, sonunda ilk yazılan yere geliyor.Herkes haklı,halk arasında konuşulan gibi' Sen de haklısın''..!

Kelkit Vadisinin yükselen yıldızı ve atılan adımlar ile cazibe merkezi durumuna gelen Şebinkarahisar son zamanlarda hareketli günler geçiriyor. Son yıllarda şehircilik alanında yapılan çalışmalar ile hızlı bir değişim ve gelişim gösteren Şebinkarahisar, kent meydanı projesi ile bölgede ağabey rolünü oynayarak örnek kent olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Şebinkarahisar sivil toplum kuruluşlarının müthiş hamlesi ve enerjisi ile yerel ve genel idarecilerin katkıları ile yapılan istişareler sonucunda, Şebinkarahisar'da somut adımlar atılmaya başlandı.

Şehrin köklü tarihsel ve kültürel dokularını korumaya yönelik çalışmalar yapılırken, bu eserleri gelecek nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ediliyor.. Şebinkarahisar Belediyesi, İstanbul'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile işbirliği kurarak, sosyal kültürel etkinliklere de önem veriyor.

Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkılması ile birlikte, şehirde yeni yapılan olumlu projeler dışında, bütün Şebinkarahisarlıların beklentisi olan Fakülte konusunda, İstanbul milletvekili A.Baha Öğütken'in sosyal medya üzerinden paylaştığı, '' Hemşehrilerimle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum; en kısa zamanda Şebinkarahisar'a bir fakülte kazandırmak için Giresun Milletvekilleriyle istişare içerisinde ve ilgili makamlarla da görüşme halinde olduğumu bilmenizi isterim'', diyerek yüreklere su serpmiş ve Fakülte konusunda müjdeyi de paylaşmış oldu.

Milletvekili A.Baha Öğütken, Şebinkarahisarlılar için bir değer ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'te bir değerdir. Ona yapılan bütün asılsız sözlere, haberlere bütün partili, partisiz bütün Şebinkarahisarlılar tepki verir. Diğer milletvekillerimiz Ünal Kacır ile Öğütken'e de aynı şekilde sahip çıkarız. İstanbul'da önümüzdeki dönem değişik partilerden aday olacak hemşerilerimizde bu kategoriye dahildir. Bazı yerel basın mensubu arkadaşlarımı da ikaz etmek istiyorum.Önümüzdeki zaman diliminde olayları daha çok kavrayacaklarına emin olmakta birlikte, İnşallah onlar da sorumlu yayıncılık düzeyine erişirler.

Kısa bir süre evvel, İstanbul'da CHP Genel Başkanını ağırlayan Şebinkarahisarlılar, ona nasıl sahip çıktı ise, Şebinkarahisar'a gelecek olan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'na da sahip çıkacaktır. Konukseverliği ile nam salan Şebinkarahisarlılar, bütün siyasi parti temsilcileri dahil, Devlet hastanesi açılışına gelen Sağlık Bakanı ile diğer konukları en iyi şekilde karşılayarak ev sahipliğini en iyi şekilde yapmalıdır. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'i de davet ederek, örnek bir siyaset anlayışı getirecek olan, yerel idareciler, İstanbul'dan gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve misafirleri de en iyi şekilde karşılamalıdır.

Aradan geçen yıllar, Şebinkarahisar'da çok şeyi değiştirdi. Bu değişime ayak uyduramayan bazı kişiler, Şebinkarahisar dışında, tek amacı yaşadığı toplum ile memleketine hizmet olan değerleri küstürmekte ve rencide etmektedir.

Gazeteci gözü ile Şebinkarahisar bir 'kültürel kalkınma ve değişim süreci'' yaşıyor.

Bu değişimi içine sindiremeyenler, tarihin tozlu raflarına atılırken, değişime ayak uyduranlar, halkın baş tacı olmaktadır. Bunun adresi bellidir herkes biliyor. Örneği İstanbul'da, Boğaza balık yemeğe ve gezmeye gidenler her gün önünden geçiyor.Burası İstanbul Boğazın incisi Sarıyer'dir..

Galiba Şebinkarahisar için, 'kalkınma kabuğunu kırmış' dersek, şehri yönetenleri motive etmiş oluruz.

Şebinkarahisar'ı hak ettiği yere getiren kim olursa olsun, ''baş tacı'' yaparız, bu böyle biline...

Saygılarımla

14 Mayıs 2013

Sadi Toygar

www.sebinmedya.com yazarı "