CK : " Tamzara muradına erdi "

'NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Cengiz Kahraman'ın Kaleminden;

" Tamzara muradına erdi "

" Şebinkarahisar’ın Etiler’i; Tamzara muradına erdi "

- Cengiz Kahraman -

ŞEBDER Başkan Yardımcısı ve Sarıyer Belediye Basın Danışmanı usta gazeteci Cengiz Kahraman ,Şebinkarahisar gündeminde öne çıkan Tamzara Defilesi ile igili yazısı;

Tamzara muradına erdi

Tarihi dokusu, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Şebinkarahisar.

En eski sakinlerinin Milattan 2000 yıl önce “Etiler” olduğu bilinen Şebinlarahisar bildiğiniz gibi 13 Haziran 2015’de muhteşem bir lansmana imza attı.

Daha önceleri tohumları atılan “Tamzara Dokuması” ile ilgili çalılşmalar Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç’in girişimiyle Tamzara’da düzenlenen muhteşem bir finalle taçlandı.

Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan Tamzara Dokuması kızlarımızın ve modacılarımızn maharetli ellerinde ve ülkemizin ünlü mankenlerinin bedenlerinda hayat buldu.

Bu göz kamaştırcı muhteşem defileyi ve özenle hazırlanan koleksiyonları çok sayıda medya mensubu da hayranlıkla izledi.

Deyim yerindeyse defileyi ve defileye olan ilgiyi izlerken kendimizi İstanbul’un en şatafatlı mahallelerinden Etiler’de gibi hissettik.

Dünden bugüne emeği geçenlerin ellerine yüreklerine sağlık.

Sayın Kaymakam’ın yanı sıra Tamzara Mahalle Muhtarı Fazıl Dokudan’ın, dernek yönetimi ve katkı sunan ve işadamlarımızın hakkını da vermek gerek. Ankara Vakfı Başkanı Sevgili Yaşar Kaynak da elini taşın altına koyanlardan.

Ortak bir çalışmayla iyi iş çıkarmışlar.

Söz defileden açıldı. Oysa ,Tamzara’da değişim sadece bununla sınırlı değil. Tamzara kimlik değiştirmeden, geçmişin izleri, hikayeleri beton yığınlarının altında gömülmeden tarihi yapıları da yenilendi. Yenilenmeye devam ediyor.

Demekki neymiş?; İstenince oluyormuş.

Yıllardır her STK toplantılarında Tamzara’nın çeşmesine 1938 ‘de yazılan “BİRLEŞEN YARATIR” ı hatırlatır ve bu “SİNERJİ demek, birlikte başarmak demek” derdim.

Ve sonun da Şebinkarahisar Kaymakamı, Tamzara Muhtarı, Dernek yönetimi, Mahalle sakinleri birleşti ve yarattı.

Ellerine yüreklerine sağlık.

Dediğim gibi iyi iş çıkardılar. Devamı da çarpıcı projelerle gelecek. Kendi adıma umutlandım. Geleceğe daiir umutlarım yeşerdi. Dersler çıkardım. Bu özel güne tanıklık etmekten bu anı ve bu gelişmeyi görmekten gurur duydum. Sevgili Kaymakam tüm paydaşlarla muhteşem bir takım kurmuş.

DERNEKLERE İŞ DÜNYASINA SİTEM

Bak arkadaş, onlarca derneklerimiz var. İçinde benim olduğum da dahil biz hep konuştuk, konuştuk. Tamam iyi niyetlerin farkındayım ama. Gelin artık bu birikimi ve deneyimi bu şehrin tarihi dokusunu da öne çıkaran gelişimine katkı vermede harcalayalım. Bu çabalara bir el verelim. Ete kemiğe büründürelim.

Un var, şeker var, yağ var. Var da, biz helva yapmayı beceremedik.

Bu iyi niyetli projedir. Hayat bulmuştur.Gençleri, kadınları kucaklayan, iş alanları da yaratan değerli biricik bir projedir. Sürdürülebilir ve geliştirilebilirdir.

ABUK SUBUK YAZILAR

Son sözümde; üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek isteyen bu güzel girişimi “sığ yorum ve çıkarmalarla” salak salak başlıklar atan sözde internetçilere. Kim oldukları önemli değil memlekette bol miktarda var.

Biz bu akıl kırıntısı bile olmayan yazı ve başlıklara itibar etmeyiz. Siz de etmeyin ettirmeyin.

Şebinkarahisar Muradına ermiş, kervan yola çıkmıştır.

Yapılması gereken sahip çıkmak, bu projeye inanmak ve büyümesine katkı vermektir.

Gerisi hikaye...

Saygı ve sevgilerimle

22 Haziran 2015

Cengiz Kahraman

www.sebinmedya.com yazarı"