YMG : " ECEVİT ÜNİVERSİTESİ "

NOSTALJİ'DEN KALAN YAZILAR

Yunus Murat GÜZTOKLUSU'nun Kaleminden

" ECEVİT ÜNİVERSİTESİ "

"Eniştemiz Bülent Ecevit
yerel seçimden sonra DSP Kurultayı'nda genel başkanlığa aday olmayacağını açıklayarak yarım asıra yaklaşan aktif siyasal yaşamdan ayrılma kararı verdi.

Ecevit'in siyasal yaşamını değerlendirmesini tarihçilere bırakarak onun siyasset gölgesinde kalan düşünür ve edebiyatçı yönünü anımsatmak istiyorum. Bu yönleri ile Ecevit'in birikim ve deneyimlerini Türk Toplumuna
daha uzun yıllar aktaracağı verimli bir başka döneme girdiğini düşünüyorum. Ecevit'in, siyasetten ayrılırken gerçekleştiremediği iki düşünü "Köykent Projesi" ve "Şebinkarahisar'ın İlleşmesi" olarak belirtmesi, bu iki konuda da yıllarca emek vermiş bir kişi olarak beni etkiledi. Öyle anlaşılıyor ki Kastamonu'lu Ecevit'in yaşamında Şebinkarahisar, işçi hakları ile ilgili icraatını simgeleyen Zonguldak, Barış Harekatı'nın yapıldığı Kıbrıs'tan
sonra 3 önemli belde olmuş durumda.

Bu durum benim gibi bütün hemşehrilerimizi de duygulanmıştır sanırım. Bu iki düşünün de birgün mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum. Ama kadirşinas hemşehrilerimize Ecevit'in bu içten duygularını ve hizmet çabasını algılayarak, kendisinin hiçbir zaman aklından geçirmediği bir konuda harekete geçmeyi öneriyorum.

Bizde yanlış bir adet oldu neredeyse, birisini ya iktidardayken yada aramızdan ayrılırken anacak çabalar gösteririz. Oysa bence doğru tutum insanlara yaşarken hakettiği ilgiyi, önemi, desteği göstermeliyiz.

Bu amaçla Şebinkarahisar'da son yıllarda büyük geişme gösteren meslek yüksek okulunun, ECEVİT ÜNİVERSİTESİ adı ile büyütülerek Kelkit Vadisi'nde yeni bir çığır açacak güçlü bir yüksek öğrenim ve araştırma kurumuna dönüştürecek girişimleribaşlatmayı öneriyorum.

Kanımca memlekette ve gurbete yaşayan ildeşlerimizin gücü bu üniversiteyi oluşturmaya ve yaşatmaya yeterlidir. Şebinkarahisar adının; Ecevit adıyla beraber anılması yöremiz için büyük onurdur.

Bundan sonraki yaşamında Sayın Ecevit'e mutluluk ve esenlikler dilerken kendisine de nacizane bir önerim var. Emeklilik yaşamını Ankara ile sınırlandırmadan, özelikle Şebinkarahisar'ın temiz havası, yeşil doğası ile paylaşarak daha sağlıklı ve verimli geçirebilir. İnanıyorumki önerim tüm ildeşlerimin dönülden çağrısıdır.

08 Şubat 2009

Not: İlgili yazı Rahmetli Ecevit'in sağlığında, vefatından önce kaleme alınmış ve Yeni Şebinkarahisar Gazetesinde yayınlanmıştır."