Giresun TEKNOPARK’ta İlk İmzalar Atıldı

Giresun TEKNOPARK’ta İlk İmzalar Atıldı

Vali Harun Sarıfakıoğulları ve kurucu üyeler tarafından, Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOPARK)’ı yönetecek olan şirketin ana sözleşmesi imzalandı.

28 Şubat 2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 801 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesinde “Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi" (TEKNOPARK) kurulması kararlaştırılmıştır.

TEKNOPARK’ı yönetmek üzere “Giresun Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi” adıyla kuruluş çalışmaları başlatılan şirketin ana sözleşmesinin imzalanması için 6 Şubat Perşembe günü saat 10.00’da Giresun Üniversitesi’nde “Kurucular Kurulu” toplantısı yapıldı.

Şirketin ana sözleşmesi, kurucu üyeler; Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yılmaz Can, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Fatoğlu, Bulancak 2.OSB Müdürü Mete Bahadır Yılmaz, Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreteri Bülent Cebeci ve Giresun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Taşkın tarafından imzalandı.

İmzalanan Yönetici Şirket Ana Sözleşmesine göre, kurucu ortaklar, paylarına düşecek temettüyü almayacak, gelirlerin tamamı TEKNOPARK’ın gelişmesinde kullanılacak.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Sarıfakıoğulları, yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışmalar yapılan ve yol haritası belirlenen TEKNOPARK’ın Anonim Şirket (A.Ş.) olarak nihai imza aşamasına geldiğini belirterek; “Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Bugün burada akdedeceğimiz protokol ile Teknopark için büyük bir adım atmış olacağız. Artık bundan sonrası için bütün yük kurucu ortaklarımızın yükümlülükleriyle beraber, 2.Organize Sanayi Bölgemiz ve Giresun Üniversitemizin sorumluluğundadır. Giresun Valiliği olarak Teknopark’ın gelişimi için kurumsal olarak bizlerde, bütün kurumlarımız gibi elimizden gelen her türlü desteği, bundan önce verdiğimiz gibi bundan sonra da vermeye hazırız. Memleketimiz için çok önemli bir adım ve çok önemli bir gelişim noktası olduğu kanaatindeyim.
TEKNOPARK’ın ilimiz ve ülkemiz için katma değer yaratacak önemli çalışmalara imza atacağını, ülkemizin milli sanayi hamlesinin, önemli unsurlarından biri olan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde oluşturulacak ARGE alanları, ARGE ofisleri ve kuluçka alanları sayesinde ilimizde ve bölgemizde ARGE çalışmaları yapan veya yapmak için fırsat kollayan şirketler, genç girişimciler, öğrenciler ve akademisyenler teknoloji geliştirme bölgemizde alanlardan faydalanabilecek ve ARGE niteliğinde çalışmalar yapabilecektir” diyerek TEKNOPARK’ın bugün gelmesinde ve çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.
Giresun Belediyesi olarak, TEKNOPARK’la ilgili çalışmalara gereken her türlü desteği sonuna kadar vereceklerini ifade eden Belediye Başkanı Şenlikoğlu’da “Giresun Teknoloji Bölgesinde yapılması planlanan çalışmaların gerçekleşmesi durumunda, bunun ilimize çok olumlu yansımaları olacağına inanıyorum” dedi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, TEKNOPARK çalışmalarına Üniversite olarak çok önem verdiklerini belirterek, TEKNOPARK’ın yol haritasını belirlerken bu çalışmaları daha önce tamamlayan üniversiteleri ziyaret ederek, bu alanda mesafe kat etmiş birçok üniversiteden de çalışmalarda işbirliği konusunda söz aldıklarını dile getirdi.

GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu da TEKNOPARK içerisinde yer alacak şirket ve girişimcilerin birçok vergi muafiyetinden faydalanabileceğini ve böylelikle girişimcilere birçok kolaylıklar sağlanacağına dikkat çekerek “Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde kurulacak şirketlerde çalıştırılacak nitelikli personel istihdamı da ilimiz ve bölgemiz için oldukça önemli olacaktır” diye konuştu.
TEKNOPARK çalışmalarını koordine eden Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Muhammet Anıl Kaya da toplantıda verdiği bilgide, bir hafta içinde kurucu ortakların sermaye taahhütlerini yerine getireceğini, şirketin kuruluşunun Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmesinin ardından, Bulancak 2. Organize Sanayi Bölgesinde tahsis edilen arsa üzerinde ofis kurma çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağını söyledi.

Şeb.ajans:G.Akyol Mutlu