MAVİ KARADENİZ'DE TAMZARA RÜZGARI ESTİ

MAVİ KARADENİZ'DE TAMZARA RÜZGARI ESTİ

Şebinkarahisar'ın Tamzara Mahallesinde kadın girişimcilerin kurdukları kooperatifin konu olarak alındığı programda katılımcılar kamuoyunu bilgilendirdiler.

Tarihi Tamzara dokuması ile adından söz ettiren Şebinkarahisar'ın, kooperatifçilik alanında da ciddi faaliyetlerle yörede de ses getirmesi bekleniyor.

Bir zamanlar hatrı sayılır bir marka olan ‘Tamzara dokuması’ yeterli miktarda dokumacılık yapılamadığı için ancak dar alanda bir pazar payı vardı. Derken 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk, üretimin çoğalması için bir Kooperatif Kararnamesi imzaladı…

İşte o;
"26.2.1937 TARİHLİ KARARNAME
"İmal edilmiş ipliğe ve dokumacılığa ait bilumum malzemeyi alıp satmak, boyalı-boyasız her nevi bez ve pamuklu mensucatı yapmak ve yaptırmak.
Ve bunların toptan satışını temin etmek ve pamuk ipliği ve bunun her nevi mamulatının inkişaf ve tekamülü için icap eden teşebbüslerde bulunmak maksadıyla merkezi (Şebinkarahisar) olmak üzere 30 sene müddet ve 5000 Türk lirası sermaye ile teşkiline başlanan (Şebinkarahisar Tamzara Dokumacılık Kooperatif Şirketinin) İktisat Vekaletinden gönderilen esas ve mukaveleme layıhahalır, İcra Vekilleri Heyetinin 26/2/1937 tarihli toplantısında okunarak tasdiki onanmıştır.
Reisicumhur- Mustafa Kemal ATATÜRK”

22 Ekim 2019 tarihinde Kooperatif Ana Sözleşmesini imzalayan Tamzaralı Kadınlar; Giresun İl Ticaret Sicil müdürlüğüne müracaatlarını yapıp, evraklarını teslim ederek kolları sıvadılar.

Şebinkarahisar'da, 1937'de Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasının bulunduğu kararnameyle kooperatif kurularak üretilen Tamzara dokuması tescillendi.

İşte o birlikteliği sağlayan ve girişime öncülük yapan kadınlar;

Hatice Sevgi ÜSTÜNDAĞ
Yıldız KAYA
Güler ÖZKAN
Ayla GÜMRAH
Zeliha ŞİŞMAN
Aysel DİNÇER
Suzan SİLAY