İSTANBUL'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96.YILI KUTLU OLSUN

İSTANBUL'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96.YILI KUTLU OLSUN

 6 Ekim İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

İşgal İstanbul'u ve Kurtuluş...

Mustafa Kemal, İstanbul'un işgali olayı üzerine İstanbul'daki İtilaf kuvvetlerinin temsilcilerine, tarafsız bütün devletlerin Dışişleri Bakanlıklarına protesto telgrafları yolladı. Bu telgraflarda Mustafa Kemal, “Biz hakkımızı ve istiklalimizi korumak için girdiğimiz kavganın kutsallığına ve hiçbir kuvvetin bir milleti yaşamak hakkından mahrum edemeyeceğine inanmış bulunuyoruz. İstanbul'un işgali olayından doğacak büyük mes'uliyete son bir defa olarak dünyanın dikkat nazarını çekeriz. Davamızın haklılığı ve kutsallığı bugünlerde, Tanrı'dan sonra en büyük yardımcımızdır” diyordu…

3. Kolordunun şehre girdiği gün 6 Ekim kurtuluş günüdür.

24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra 23 Ağustos 1923’ten itibaren düşman kuvvetleri İstanbul’dan ayrılmaya başladılar. Son düşman birliği ise 2 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk Alay Sancağı’nı selamlayarak şehri terkettiler.

5 Ekim 1923′te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul’a girdi.

4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal, Mustafa Kemal Paşa’nın sabırlı ve sağduyulu politikası sayesinde sona ermiş oldu.