Dünya Gıda Güvenliği Günü

Dünya Gıda Güvenliği Günü

Birleşmiş Milletler Örgütünün Aralık 2018’de ki toplantısında almış olduğu karar gereğince 7 Haziran 2019 'da ilk kez Dünya Gıda Güvenliği Günü “Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu” teması ile kutlanacaktır.

Sağlıklı ve güvenli gıdaların varlığı, sağlıklı beslenmenin en temel unsurudur. Bu amaçla günümüzde gıda üreticileri, taşıyıcıları, toptan ve perakende satış kuruluşlarının dahil olduğu çeşitli gruplar, akademisyenler ve resmi makamlar tarafından farklı kontrol yöntemleri geliştirilmiştir.

Gıda Güvenliği: Gıdanın amaçlanan kullanımına uygun olarak hazırlandığında ve/veya tüketildiğinde tüketiciye zarar vermeye neden olmayacağı yaklaşımı.

Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir:Gıdaların üretimi ve sunumu esnasında güvenli olmalarını garanti altına alan sistem.

Gıda Zinciri Nedir:Tarladan çatala kadar olan işlem süreçlerinin tamamı olarak tanımlanabilir;Yani gıda maddelerinin üretiminde hammaddeden başlayarak hazırlama, işleme, imalat, ambalajlama, depolama, taşıma, dağıtım ve piyasaya arz aşamalarının tümüne verilen isim