BULANCAK İLÇESİNE TEKNOKENT KAZANDIRILDI

GİRESUN ÜNİVERSİTESİNCE

BULANCAK İLÇESİNE TEKNOKENT KAZANDIRILDI

Rektör Cevdet Coşkun düzenlenen Programda yaptığı konuşmada;
"Sayın valim değerli protokol, muhterem hanımefendiler beyefendiler!
Üniversitelerin temel görevlerinden ARGE ve topluma hizmet kapsamında, Giresun Üniversitesi olarak Üniversitemizde var olan bilgi ve birikimin ilimize ve ülkemize faydası olması için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bu bağlamda 1 yıl önce kurduğumuz patent ofisimiz ve teknoloji transfer ofisimiz ile birlikte, yaklaşık 1 yıldır Giresun Teknoloji Geliştirme bölgesi yani Teknokent kuruluş çalışmalarını büyük bir özveri ve gayret ile sürdürmekteydik. Sanayi ve Teknoloji bakanlığı ve ilgili kurumlarla yaptığımız uzun ve yorucu çalışmalar sonucunda, 27 Şubat 2019 tarihli 30700 sayılı ve 801 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla Giresun Teknoloji Geliştirme bölgesinin, Giresun 2.OSB içerisinde resmi gazetede yayınlanarak kurulduğunu büyük bir gurur ile tekrar açıklamak isterim. Yaklaşık 10 dönüm arazi üzerinde hizmet verecek olan Teknoloji Geliştirme Bölgemizin, milli sanayi çalışmalarımızda ilimize, bölgemize ve ülkemize büyük hizmetler vereceğine yürekten inanıyorum.
Ülkemizin milli sanayi hamlesinin, önemli unsurlarından biri olan Teknoloji Geliştirme Bölgesinde oluşturulacak ARGE alanları, ARGE ofisleri ve kuluçka alanları sayesinde ilimizde ve bölgemizde ARGE çalışmaları yapan veya yapmak için fırsat kollayan şirketler, genç girişimciler, öğrenciler ve akademisyenler teknoloji geliştirme bölgemizden faydalanabilecek ve ARGE niteliğinde çalışmalar yapabilecektir. Teknokentler içerisinde yer alacak şirket ve girişimciler birçok vergi muafiyetinden faydalanabilecek ve böylelikle girişimcilerimize birçok kolaylıklar sağlanacaktır. Yine TGB içerisinde kurulacak şirketlerde çalıştırılacak nitelikli personel istihdamı da ilimiz ve bölgemiz için oldukça önemli olacaktır.
TGB içerisinde kurulabilecek olan akademisyen şirketleri sayesinde de, ilimizde ve bölgemizde Üniversite-Sanayi iş birliğinin temeli oluşturulacak, sanayici ve akademisyenlerimizin bir arada sorun çözümüne odaklı çalışmalar yapılabilmesinin önü de açılmış olacaktır. Böylelikle daha önce akademisyen sanayi danışmanlıklarında yaşanan sorunlar ortadan kaldırılacak ve sanayicilerin üniversitemizin akademisyen bilgi ve birikiminden, aynı şekilde akademisyenlerimizin de sanayicilerimizin fikir ve görüşlerinden faydalanabileceği projelerde bir araya gelmesi sağlanacaktır.
İlan edilen Teknoloji geliştirme bölgemiz, OSB içerisinde yer alması, Havaalanına, karayoluna çok yakın olması ve Giresun ile Ordu illerimizin ortasında yer alması nedeniyle stratejik birçok cazibeyi de beraberinde getirdiğini düşünmekteyim.
İlan edilme sürecinin ardından, İlimiz sanayici, iş adamları, STK ve kamu kurumları ile yapılacak istişarelerin ardından ve Teknokentimizin yönetim kurulunun belirlenmesi, Yönetici A.Ş. olarak sermaye yapısının ortaya çıkması ve TGB alanı içerisinde kurulacak ARGE ofisleri, İdare binası ve kuluçka merkezi inşaatlarına başlanacaktır.
Ben tekrar katılımınız için teşekkür ediyor ve Giresun TGB nin kurulmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız ve sayın bakanlarımız olmak üzere sayın valimize, vekillerimize, dönemin il başkanı sayın Aytekin Şenlikoğlu’na, 2. Osb müdürü M. Bahadır Yılmaza, GTSO’ya özellikle de süreci yakından takip eden Anıl Kaya ve Doç. Dr. Mehmet Galip İçduygu’ya teşekkür ediyorum.
Kalın sağlıcakla…"dedi..

ŞebAjans:G.Akyol Mutlu