Gazeten Ali Ağabey; 62 yaşına değdi...

Gazeten Ali Ağabey; 62 yaşına değdi...

Anadolu’nun ücra bir köşesinde Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde yayın yapan (Salı-Cuma) Yeni Şebinkarahisar Gazetesi 62 yaşına değdi.

Yüreğimizde her zaman yerin bir başka kalacak Ali Özdemir Ağabey, Gazetenin 62 yaşına değdiğini haber etmiş Yeles kardeşimiz, şimdilerde sosyal medyalardan da duyurmuş.

Yıllar önce, okur yazarlığı olmadığı halde;

"bir tanede ben alayım gazeteden elbet okutacak birini bulurum"

diyen, şimdilerde aramızda olmayan hemşehrilerimizle birlikte,  Ali Özdemir ağabeyimizi rahmetle anıyoruz. Nur içinde yatsınlar.

Sene 1982 yıllarında, (36 yıl önce)..Lise yıllarımdı. Bir yandan da Görsel yayınların satış temsilcilliğini yapıyor, harçlığımı çıkarıyordum. Karakışta zemheri ayında memleketimiz Gareysar'a, Ankara'dan koli, koli, ansiklopedik kitaplar götürür, okullara, öğretmenlere, hemşehrilere, siparişlerini verirdim.

Günün ilk ışıkları ile birlikte memlekete vardığımda ilk kitapları ona ulaştırmak için,dik yokuşun bitimine yakın yerde Gazetenin önüne gelir, Ali Ağabey karşılar, cayır, cayır yanan odun sobasının, üzerinde kaynayan sıcak çaydan doldurur ikram ederdi. Sohbet eder, geçmişi yad eder, anılarını hatırlar dile getirir, kitap sevgisini kalbimin derinliklerine kadar işleterek anlatırdı.

Cehaletin kara yüzünün silinmesi için kitapların ışık kaynağı olduğunu dile getirir, memleketin kalkınmasının önündeki en büyük engelin aydınlanmamak olduğunu bilir, onun içinde gazete fikrinin ana temasını işlerdi gazetesinde..

Ankara ya okumam için gönderdiği gazetesi ölümünden sonra bir gün geldi o da kesildi.

O'nun güleryüzü, itibarlı bakışı, şefkat dolu sözleri, döneminde halkın sevgisi celb eden kişilik sahibi bir yapıya sahip üstün Gazeteci portresine örnek teşkil ederdi.

Teknoloji ile birlikte çağımız bir çok kolaylıklarıda beraberinde getirirken, özümüzden, sözümüzden de birçok değerleri kaybettiğimizinde farkına geçte olsa bir gün İnsanoğlu varacak.

Gazetecilik ülkemizde her dönem zor ve güç bir meslek olmuştur. Bunu ancak en iyi gazeteciler bilir. Onların arkasında halk durur, yasalar destek verir, icracı hükümetler çıkar, menfaat gözetmeksizin önünü açar..Reklam, ilan gelirleri ile zar, zor ayakta durmaya çalışan gazetelerimize, ekmek kapısı olan gazetecilerimizin sorunlarına sahip çıkmak, destek olmak, memleketimizin sesini duyurmak, aydınlanmak, babında Okuyucular nezdinde de büyük önem arz eder.

Gazetemiz yeni Şebinkarahisar'a her zaman sahip çıkalım. Abone olalım. Çünkü yazılı neşriyatta hatrı sayılır öneme ve maziye sahiptir. Diğer gazetelerimizinde her zaman, birlik ve bütünlük içerisinde hareket etmesi, sevginin ve saygının aşamayacağı hiç bir engelin olmadığını bilmesi, Nasıl..? Ne için..? Kime..? kimlere..? vs.sorulara yanıtı bilerek hareket etmesi gerekir. Çıkara, menfaate, maddiyata tamah ederek insanlığın gerektirdiği faziletten ayrılmamak gerekir..

Atalarımızın dediği gibi " EL ÖĞÜDÜ VERİR, ÖĞÜNÜ VERMEZ!..."

Yeni Şebinkarahisar Gazetemizin 62.yılını coşkuyla kutluyorum. Emeğinize sağlık basın emekçileri.

Memleketin kalkınması, gelişmesi, hak ettiği yere, hak ettiği gibi gelmesi için güçlenerek dimdik ayakta karanlıkları aydınlığa kavuşturalım.

Ali Ağabeyin ilk yazısı ile Nice mutlu yıllara Yeni Şebinkarahisar Gazetemiz. Adın gibi hep yeni kal.

GÜVEN GÜRBÜZ

ŞEBİN MEDYA KURUCUSU SAHİBİ..

  Ali Özdemir (1926-1987), öğretmen gazeteci yazar, Şebinkarahisar'dan yazdığı ilk yazısı ile anısına yad ediyoruz..

"Ali ÖZDEMİR/ Yeni Şebinkarahisar Gazetesi - 23 Ocak 1958 1. Sayı

"Bir memleket gazetesi ne için çıkar? Önüne sayısız güçlükler -bizim kale gibi- direnir. Elbette söylenecek sözleri, duyuracak davaları olduğu için, Büyük ATA "Bir adam ki hiçbir şey bilmez; bir adam ki çok şey bilir hiç söylemez. Ne yapalım bu adamları?" diyor.

Şebinkarahisar`ın yüzyılları dolduran geçmişi, yine onun için yepyeni olan davaları vardır.

Geçim uğruna güzel Türkiye`mize dağılmış on binleri aşkın evladı var. Bunları, memleketinde olup bitenleri duyurmak, Şebinkarahisar`la ilgisini temin etmek için bir yayın vasıtasına lüzum olmaz mı? İşte bu istek ve ihtiyaçtan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi doğmuştur.

Bu beldenin dert ve davalarını münevverleri vasıtasıyla dile getirerek, birer birer ortaya sürüp tahakkuk edilinceye kadar direnmek için Yeni Şebinkarahisar`ı çıkarıyor. Gazetemiz memleketin bütün meselelerini yeni bir anlayışla ele almak istiyor.
Okurlarımıza birçok müşküller içinde Yeni Şebinkarahisar`ı, ilk sayısını sunuyoruz. İleriki sayılarımız bu günkünden daha iyi, daha güzel olacaktır."

Bize her yönden kuvvet kaynağı olan aziz hemşerilerimizin istedikleri bir gazete olmaya var kuvvetimizle çalışacağız.
Yeni Şebinkarahisar, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."